Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Kommenteeri

Täna räägime GPU-dest

Graafikaprotsessor ehk GPU (graphics processing unit) on arvutikiip, mille abil genereeritakse arvutiekraanile kujutisi. GPU on võimeline kiiresti teostama keerulisi matemaatilisi arvutusi, mida vajatakse graafika, animatsioonide ja videote töötlemiseks. GPU-d töötavad paralleelarvutuse põhimõttel. See tähendab, et mitmed protsessorid tegelevad samaaegselt ühe ja sama ülesande erinevate osadega.

Kõige lihtsam on GPU tähtsust mõista, kui mõtleme videomängudele. Kõikide mängu tegelaste kujutised koos värvide, varjude ning neid ümbritseva maastikuga saavad silmale nähtavaks tänu GPU tööle.

Esimesed GPU-d töötati välja siis, kui hakati looma rohke graafikaga rakendusi, mis koormasid keskprotsessorit ja vähendasid arvuti jõudlust. Esialgu kasutati GPU-sid peamiselt arvutimängude 3D-graafika kiirendamiseks. 21. sajandi hakul mõistsid arvutiteadlased, et GPU-de abil on võimalik kiirendada ülimalt keeruliste arvutusülesannete lahendamist.

Lisaks fantastiliste visuaalsete videoefektide loomisele kasutatakse GPU-sid tänapäeval laialdaselt ka kõrgjõudlusega andmetöötluses, samuti masinõppel ning tehisintellektil põhinevate tehnoloogiate arendamisel. GPU-d on laialdaselt kasutusel nii teaduses kui ka tööstuses, kuna nende abil saab masinõpet ja suurandmete analüüsi kiirendada 50-100 korda. Näiteks suudavad GPU-d vaid hetkega analüüsida miljoneid pilte, leides üles pisemadki sarnasused ja erinevused.

Mõned valdkonnad, kus GPU-d rakendamist leiavad:

  • Teadusarvutused: ilma ennustamine, kliimauuringud, molekulaarne modelleerimine, astrofüüsika, kvantmehaanika, bioinformaatika

  • Videotöötlus ja graafiline disain

  • Krüptograafia ja krüptoanalüüs

  • Masintõlge, loomuliku keele töötlus ja vestlusrobotid

  • Piltdiagnostika

  • Arvutinägemine

  • Digitaalne pilditöötlus

Eestis on GPU võimalusi kasutatud näiteks vestlusrobotite loomisel, riikliku ehitisregistri ja erinevate tõlkemootorite arendamisel ning põldudel toimuva kaardistamiseks satelliidipildilt. Üheks huvitaks tööriistaks on Rahvusarhiivi rakendus Ilme, mis võimaldab kasutajatel leida arhiivifotodelt oma esivanemaid. Hetkel arendatakse näotuvastuslahendust, mida hakatakse kasutama Eesti piiripunktides. Samuti on töös Päästeameti projekt tuleohtlike elamute tuvastamiseks. Tartu Ülikooli teadusarvutuste keskus pakub GPU ressurssi projektile, mille käigus luuakse TÜ arvutiteaduse instituudi ja keeletehnoloogia- ja lokaliseerimisettevõtte Tilde poolt masintõlkeplatvorm kolmele keelepaarile. See on Eesti suurim keeletehnoloogiline arendusprojekt.

Juba täna on võimalik läbi Riigipilve võtta kasutusel UT GPU-d ja seda võimalust on juba ka kasutanud üks suurklient. Kui omad Riigipilvega lepingut, logi end Riigipilve iseteenindusse. GPU teenust saab kasutada UT Pilve alt.

Rohkem infot UT Pilve ja selle võimaluste kohta leiab SIIT.

Autor: Ülar Allas (Tartu Ülikool)



Lisa kommentaar

Email again:
Vaegnägijatele